Art Gallery Awards: 2009

 

 

 

 

Class

Award

Description

Name

 

 

 

 

115

1st

Family

Liane Gour

 

2nd

Black Spider

Lucy Bottomly

 

3rd

Morning Awakening

Mike Laking

 

HM

All In A Row

Chandra Wiegrand

 

HM

Nephylophyllum

Jay Norris

 

 

 

 

116

1st

Orchid 2

Jamie Johnson

 

2nd

Orchid 3

Robin McLaughlin

 

3rd

Rainy Morning

Arlene Lang

 

HM

Dactolyrhiza Maculata

Jay Norris

 

HM

Orchid 1

Jamie Johnson

 

 

 

 

117

1st

Phalametal Wonder

Gilda Pontbriand

 

2nd

Warhol’s Orchids

Chandra Wiegrand

 

3rd

Lady Slipper Watercolor

Lucy Bottomly

 

3rd

Phalaenabstract

Gilda Pontbriand

 

HM

Phragwrap

Gilda Pontbriand

 

 

 

 

118

1st

Phal Baby Jake

Dave Cooper

 

2nd

Orchid 4

Jamie Johnson

 

2nd

Orchid 3

Jamie Johnson

 

 

 

 

119

1st

Flaming Orchd

Donna Wiegrand

 

2nd

Elvis the Orchid

Annette Gafney

 

2nd

Orchid Impressions

Jill Alexander

 

3rd

Cattleya 10 x 10

Beata Jakubek

 

3rd

Mixture

Reda Sedki

 

HM

Phal 1

DonnaWiegrand

 

 

 

 

120

1st

Cattleya with Hummingbirds

Mitsugi Kikuchi

 

2nd

Triple Splendour

Ana Marua Rutenburg

 

2nd

Orchid

Amy Yan

 

3rd

Col Mustard in the Conservatory with the Telephoto

Marion Jean Hall

 

HM

Lanark Treasure

Maggie Fritz

 

HM

Niagara Greenhouse 1

Marion Jean Hall

 

 

 

 

121

1st

Orchid 5

Yu Ruirong

 

2nd

Orchid 2

Yu Ruirong

 

3rd

Orchid 1

Yu Ruirong

 

HM

Simple Beauty

Jung Hee Lee-Marles

 

 

 

 

122

1st

Looking Back

Doris Lamontagne

 

2nd

Orchid

Xiaohao Wang

 

HM

Phal 12 x 16

Beata Jakubek

 

HM

New Buds

Doris Lamontagne

 

 

 

 

123

1st

Pathway to Paradise

Jill Alexander

 

2nd

Back & Side

Bev Gowle

 

2nd

Phragblack

Gilda Pontbriand

 

HM

Orchid in Bowl

Marion JeanHall

 

 

 

 

124

1st

Orchids with Butterflies

Xiaohao Wang

 

2nd

Orchids with Grasshopper

Xiaohao Wang

 

3rd

Vanda Orchid

Beata Jakubek

 

HM

Oncidium battles the Bee

Arianne Lequay

 

 

 

 

125

1st

Pot #2

Wendy He

 

2nd

Pot #3

Wendy He

 

3rd

Pot #5

Wendy He

 

 

 

 

126

1st

Filons d’Or

Judith Dufresne

 

2nd

Pendatif d’argent

Josée Poupart

 

3rd

Orchidée ensoleillée

Michèle Grégoire

 

 

 

 

127

1st

China Plate 5

Youyun Wang

 

2nd

China Plate 2

Youyun Wang

 

3rd

China Plate 1

Youyun Wang

 

 

 

 

128

1st

Phrag Bronze

Cairn Cunnane

 

2nd

Dendrobium

Cairn Cunnane

 

3rd

Water-me-not (3 branches)

Michèle Grégoire

 

HM

Water-me-not (1 branches)

Michèle Grégoire

 

 

 

 

129

1st

Jewellery 1

Ann Jensen

 

2nd

Jewellery 5

Ann Jensen

 

3rd

Jewellery 3

Ann Jensen