Orchid Art Gallery Winners – Orchidophilia 2013

 

Best of class

Show Chair’s Choice Award:

Judith Dufresne

“Orchidée Blanche”

Best in Fine Arts:

Heather Cloutier

“Dalmatians”

Best in Photography:

Mike Laking

“Hummingbird Dragons”

Best in Fine Crafts:

Lei Xiao

Cut Paper

 

 

 

Photography

Photography: Cultivated Orchids

 

 

 

1st

Arlene Lang

Circle Dance

 

2nd

Peter Fundarek

Yellow Phalaenopsis

 

3rd

Jay Norris

Masdevalia Razzle Dazzle

 

3rd

Claudia Buttera

Photomicrograph of a Phalaenopsis root

 

3rd

Edward Cheung

Orchid Photo 3

Photography: Digital Painting

 

 

 

1st

Mike Laking

‘Hummingbird Dragons’

 

2nd

Jay Norris

‘Sinense’

 

3rd

Stephanie Konig

‘Stripped Orchid’

 

3rd

Lynne Alsford

‘Eastern Tiger Swallowtail’

Photography: Orchids and People

 

 

 

1st

Roy Whiddon

‘Dendrobium Love’

 

2nd

Gilda Pontbriand

‘Silver Dream’

 

3rd

Lucy Bottomley

‘Orchid in my Hand’

Photography: Orchids in Natural Habitat

 

 

 

1st

Elizabeth Kaminska

‘Cypripedium reginae in Natural Environment’

 

3rd

Arlene Lang

‘Under the Sheltering Tree’

 

 

 

 

Fine Arts

Oil and Acrylic

 

 

 

1st

Nohad Selman

‘At Heart’

 

2nd

Gerard Brender a Brandis

‘Still Lake’

 

3rd

Lynne Alsford

‘Florist Orchid’

 

HM

Shirley Moulton

‘Teapot and Orchids’

Watercolours

 

 

 

1st

Heather Cloutier

‘Dalmatians’

 

2nd

Mitsugi Kikuchi

Untitled

 

2nd

Rosemary Randell

‘Dancing in the Dark’

 

3rd

Richard Sobkowicz

‘Paphiopedlium Iowii "Flying Tiger"’

 

HM

Margaret Grant

‘Orchid Dreams’

In the Style of Van Gogh

 

 

 

1st

Deborah Tichborne

‘Calypso Orchid in the style of Van Gogh’

 

2nd

Violet Friend-Cronier

‘Orchid Van Gogh Style’

 

2nd

Catharine Clarke

‘Vincent's Orchid’

 

3rd

Cheryl Mayhew

‘Starry Night Revamped’

 

3rd

Vera van Baaren

‘Vincent’s Orchid’

Mixed Media

 

 

 

1st

Gerard Brender a Brandis

Phragmipedium Wood block print

 

2nd

Galina Ponomarenko

Untitled 3

 

3rd

Allison Fagan

‘Allegro’

Drawings & Pastels

 

 

 

1st

Brenda Beattie

‘Pink Ladyslipper’

 

2nd

Gina Corvinelli

‘Phalaenopsis’

 

3rd

Margaret Donahue

‘Orchid’

 

3rd

Allison Fagan

‘Aria’

Student Drawings & Pastels

 

 

 

1st

Michelle Zhou

‘Orchid 1’

 

2nd

Lillian Xu

‘Blossoming Orchid’

 

3rd

Jerrie Feng

‘Spring Orchid’

 

3rd

Jieru Yang

‘Orchid Drawing 1’

 

3rd

Amy Wang

‘Orchid 1’

 

HM

Kelly Wang

‘Orchid 1’

Fine Crafts

Clay

 

 

 

1st

Wendy He

Orchid Pot

Fibre

 

 

 

1st

Judith Dufresne                             

En Silhouette

 

2nd

Diane Hudon

Orchidée venue des Flandres

 

3rd

Louise Cossette

Pour ma graduation

Glass

 

 

 

1st

Ruirong Yu

Engraved Glasswork 2

 

2nd

Ruirong Yu

Engraved Glasswork 3

Sculpture

 

 

 

1st

Cairn Cunnane

Masdevallia

Other, Mixed Media and Jewellery

 

 

 

 

1st

Lei Xiao

Cut Paper

 

2nd

Daina Marie Schreiber

Quilling - ‘Paphiopedlium sukhakulii’

 

3rd

Sandra Spataro

‘Angraecum, Larger than Life’